Dawniej każdy dom lub budynek wielorodzinny był wyposażony w balkony, rzadziej w loggie. Obecne standardy architektoniczne coraz częściej nie przewidują jednak na elewacjach tego typu elementów. Poniekąd wynika to, ze zmieniających się trendów architektonicznych, ale ma też swoje źródło w szeregu problemów, jakie sprawiało konstruowanie, wykonanie nawierzchni i mocowanie balustrad różnego rodzaju.
O czym należy wiedzieć podczas montażu balustrady?
Balustrada to element balkonu, tarasu lub schodów wejściowych, konieczny dla wygody użytkowników (ułatwia wchodzenie) i ich bezpieczeństwa (zabezpiecza przed przypadkowym upadkiem). Nie jest prawdą, że nie da się ich solidnie i szczelnie zamontować. Do wyboru są trzy opcje, tj. montaż od góry – słupki są przykręcone do górnej powierzchni płyty balkonu lub tarasu; z boku – na powierzchni czołowej płyty konstrukcyjnej balkonu, tarasu; od dołu – na spodniej powierzchni płyty balkonowej lub tarasowej. Najkorzystniejszy i zawsze zalecany jest sposób montażu balustrady od dołu. Odradzane są natomiast pozostałe dwa sposoby, zwłaszcza przykręcanie balustrady od góry, ponieważ słupek balustrady przechodzi wówczas przez wszystkie warstwy tarasu, w tym warstwę hydroizolacji i może spowodować spękania na styku słupka z warstwą otuliny.
Spękania to już otwarta droga dla wody i dalszej destrukcji, z odspojeniem płytek, włącznie. Można to niebezpieczeństwo ograniczyć, stosując dodatkowe akcesoria uszczelniające w postaci kołnierzy (mankietów), mocowanych wokół słupków i zatapianych w warstwie hydroizolacji dwuskładnikowej.
Jak zamontować słupki balustrady?
Montaż słupków balustrady od spodu płyty balkonowej lub tarasu jest najkorzystniejszy, bo zamocowanie nie narusza struktur warstw tej przegrody, ani hydroizolacji, ani termoizolacji. Jest to bezpieczne rozwiązanie również z uwagi na ograniczoną możliwość penetracji wody w miejscu zamocowania (krawędź balkonu lub tarasu jest zwykle zabezpieczona profilem okapowym). Kolejna korzyść, poza wspomnianymi technicznymi, jest użytkowa – balustrada zamontowana w ten sposób umożliwia powiększenie powierzchni tarasu lub balkonu, ponieważ nie zabiera miejsca.
Samodzielne zamontowanie balustrady wcale nie musi być trudne. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazówki, cały proces z pewnością przebiegnie bez problemów. W razie potrzeby można skontaktować się ze specjalistą, który doradzi jak rozwiązać daną kwestię. Jeśli już wykonamy całe zadanie, będziemy mogli cieszyć się nowoczesną balustradą schodową przez długie lata.